ייעוץ כלכלי מנהל כספים ליווי עסקי

מסגרת אשראי

המושג מסגרת אשראי הינו מושג שלרוב משתמשים בו בבנקים וההתייחסות הינה למסגרת העובר ושב של העסק, אולם גם לספקים וגם ללקוחות ישנן מסגרות אשראי שונות. במילים אחרות- מה סכום הכסף שאני מוכן שהלקוח שלי יהיה חייב לי או לחילופין כמה כסף הספקים שלי מאפשרים לי להיות חייבים להם. מסגרות אשראי ניתן להגדיל ולשנות אולם גם הספקים וגם הבנקים מעוניינים בביטחונות שונים על מנת לבטח את עצמם בתמורה לאשראי שהם מעמידים לעסק.
מסגרת אשראי שספקים מעמדים לעסקים, נקרא גם אשראי ספקים, לרוב מגובה בשיקים אשר נמסרים בסופו של כל חודש על פי תנאי תשלום שסוכמו מראש או תנאים שנהוגים בענף- שוטף+30, שוטף+60, שוטף+90 או כל תנאי תשלום אחר. לעיתים ספקים פונים ללקוחותיהם ומבקשים להקטין את האשראי שניתן להם על ידי תשלום מזומן או בכרטיס אשראי ובכך להקטין את רמת החשיפה ללקוח מסוים. כל עסק נדרש לנהל את סיכוניו ואת החשיפה שלו ללקוחות השונים- ישנם לקוחות אשר העסק מכיר ויודע שמאז ומעולם עמד בהתחייבויותיו, אולם הדבר לא מעיד על העתיד ולכן תמיד נדרשים לבדוק את החשיפות ומסגרות האשראי שהעסק נותן ללקוחותיו ומקבל מספקיו.
באשר למסגרת אשראי בנקאית, במקרים רבים נקבעת שרירותית כמשהו שנקבע לעסק עוד בהקמתו ומידי פעם בעל העסק או הבנק מבקשים לעשות במסגרת שינויים בהתאם לפעילות שעוברת בחשבון. כלל האצבע דורש במקרים רבים שמסגרת האשראי תענה על צרכיו השוטפים של העסק ותהיה בקורלציה עם מחזור עסקיו. ישנם עסקים רבים שעובדים עם מסגרות אשראי שלא מתאימות להם- מסגרות נמוכות מידי יוצרות תחושת "מחנק" של כסף והתחושה שתמיד חסרים כספים לעסק על מנת לפעול. מנגד, מסגרות גדולות מידי לפעילותו של העסק גורמות לבעלי העסק לחשוב ולהרגיש שיש להם כספים רבים ומכאן גם השיקולים בבחירת ההשקעות וההוצאות יוצרות מצב שהעסק הופך לבעל התחייבויות רבות והוצאות מימון שלא מתאימות לפעילותו.
מסגרת אשראי נוספת הינה מסגרת כרטיסי האשראי, מסגרת ז משמשת לקוחות כמו מסגרת האשראי בבנק ומאפשרת קבלת אשראי מחברת האשראי וזאת בנוסף למסגרות הבנקאיות. מסגרת אשראי של כרטיסי האשראי נראית לעיתים כמובנת מעליה עד שהיא אוזלת ולא ניתן להשתמש בכרטיס עד לחיוב הבא שבו המסגרת, תתפנה.
לכן, חשוב מאוד לבדוק את כל מסגרות האשראי שהעסק מקבל, מהיכן הוא מקבל אשראים, מה העלות שלהם וכיצד ניתן לנהל אותם טוב יותר שיתאימו בצורה מיטבית למחזור הפעילות של העסק.

כלכלי לי בע"מ

הוקמה על מנת לספק פתרונות רחבים של ניהול, שיווק וכספים עבור חברות ועסקים שכבר עברו את שלבי ההקמה ונכנסו לשלב הצמיחה והבגרות ונדרשים להתמודד עם התחרות הגוברת.

כלכלי לי בע"מ מאפשרת ללקוחותיה להתמודד ביתר יעילות עם המצב הקיים בשוק כמו גם, לאתר הזדמנויות שונות אשר יכולות לייצר עוברם ערך- קנייה או מכירה של עסקים, ניהול ובניית אשראי נכון ומתאים לעסק והתייעלות ברמת החברה.

מעוניין לדעת יותר ? רוצה פגישה ראשונה חינם וללא התחייבות? תן לנו לחזור אלייך.

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp