ייעוץ כלכלי מנהל כספים ליווי עסקי

מה ההבדל בין הערכת שווי למחיר השוק?

הערכת שווי של חברה או של עסק מתקבלת בצורה קרה יחסית ותוך שקלול הנתונים שעסק מספק ושאליהם הוא הגיע- תזרים מזומנים, רווחיות, מחזורים, התחייבויות וכו'. אולם שווי השוק לעיתים רבות רחוק מהערכת השווי לשני הכיוון – שווי גבוה יותר מהערכת השווי או לחילופין שווי נמוך יותר מהערכת שווי.

דוגמאות פשוטות יותר הינן- ספריית וידאו בתקופה הנוכחית, יכול מאוד להיות שהתוצאות שלה בשנים האחרונות היו טובות והיא הצליחה לצלוח עד כה את השינויים הטכנולוגיים- אם ירידה מסוימת במחזורים- אולם יהיה פער בין הערכת השווי שלה לבין ערכה האמיתי בשוק.

דוגמא להערכת שווי בחסר יכולה להיות כמעט כל סטארט אפ או חברת ביומד, השווי של חברות אלה הוא נמו ולעיתים נשען על השוק הפוטנציאלי וכל זאת עד לפיתוח המוצר ואז השווי עולה בצורה לא פרופורציונאלית להערכות קודמות.

כמו כן, אם אנו מדברים על שוק מקומי והערכת שווי של עסק קטן- ישנה משקל רב גם למי הקונה של העסק. הערכת השווי יכולה לציין סכום מסוים אולם במידה ומתחרה קונה את העסק, לעיתים עצם הורדת התחרות שווה למתחרה ערך רב יותר מהמחיר של הערכת השווי מציינת.

ניתן להקביל זאת לשוק הרכב- ישנו את מחיר השוק ומחיר המחירון והמחיר תלוי בקריטריונים של כל רכב לגופו- קילומטרז' נמוך, בעלות פרטית וכו'. בעוד שבשוק הרכב ישנם מקרים מסוימים מאוד שהרכב נמכר מעל מחיר במחירון, בעסקים ישנם עסקים רבים שנמכרים הרבה מעל שוויים וזאת מכיוון שהקונה יודע כיד להשביח את הקנייה ובעזרת יכולותיו הסינרגיה בין החברות או בין היכולות של הונה לחברה- שווי החברה הנרכשת עולה והקונה מוכן לשלם את הפרמיה העודפת על מנת להשיג את היכולת שהחברה הנרכשת עתידה לספק לו. דוגמאות קיצוניות לכך ניתן לראות בשוק האינטרנט והאפליקציות שם מתנהלת מלחמת ענקים שקטה, שמאפשרת לחברות ענק לקנות אפליקציות קטנות ולעיתים אף רק בשלב הרעיון הראשוני וכל זאת על מנת לבצע מהלך חוסם או לא לאפשר למתחרה להשיג את הטכנולוגיה הנ"ל.

מעוניין לדעת יותר ? רוצה פגישה ראשונה חינם וללא התחייבות? תן לנו לחזור אלייך.

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp