ייעוץ כלכלי מנהל כספים ליווי עסקי

כמה העסק שלי שווה באמת?

בעלי עסקים רבים שואלים את עצמם אם הייתי רוצה למכור את העסק שלי עכשיו, כמה הוא שווה? התשובה לשאלה הזו תלויה בהמון גורמים ולאו דווקא בנתונים המספריים של העסק.
השאלה הגדולה שבעלי עסקים וחברות צריכים לשאול את עצמם- האם העסק או החברה שלי יכולים להתנהל בלעדיי? אם התשובה היא שלילית, ישנה גם בעיה נוספת לתת שווי אמיתי לעסק. עסקים וחברות רבות תלויים תלות מוחלטת בבעלי העסק והם מחלקת השיווק, פרסום, שירות, מכירות וייצור של העסק. כאשר המצב הינו כפי שתואר, נדרש להכיר בעובדות ולהבין שאין הרבה אפשרויות לבעל העסק למכור את העסק שלו.
ישנם מקרים שבהם ניתן לעשות זאת, לוב מכירת עסק או מכירת חברה מעיין זו מתבצעת למתחרה מוכר או לחילופין לספק / לקוח מוכר. זאת מכיוון שהם מכירים את העסק טוב ומכירים את בעליו ואת קהל לקוחותיו וספקיו אבל גם הם יודעים שלא ניתן יהיה לנהל את זה בנוסף לעסק הקיים שלהם וכאן גם מגיעה הבקשה לבעליו של העסק להמשיך וללוות אותו עוד תקופה – לרוב נע בין שנה לשלוש שנים, כשכיר בעסק.
במידה והעסק יכול להתנהל בלעדי בעליו והוא בכל זאת מעוניין לדעת כמה העסק שווה, ניתן לבצע הערכת שווי מסודר – את הערכת השווי עורך רואה חשבון או כלכלן לפי אחת ממספר שיטות מוכרות וידועות להערכת שווי.
שווי של חברה או שווי של עסק מחושב על פי פרמטרים רבים, כגון: סך כל ההתחייבויות, סך כל הנכים, רמות הרווחיות שהעסק פועל בהן, תחרות, שינויים טכנולוגיים בענף ועוד פרמטרים רבים שחלקם בעלי משקל רב יותר מאחרים- ישנה גם תלות בדרך בה נבחר לחשב את הערכת השווי של העסק.

מעוניין לדעת יותר ? רוצה פגישה ראשונה חינם וללא התחייבות? תן לנו לחזור אלייך.

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp