המשפחה כעסק

שירות זה ייתן תמונת ראי אובייקטיבית של המצב הקיים בתא המשפחתי ויספק כלים לניהול נכון ולחסכון בעלויות על מנת להגיע ליעדים אותם ראשי המשפחה יגדירו מבעוד מועד.

 • ריכוז ההוצאות השוטפות וניתוחם
 • ניהול התא המשפחתי בעזרת כלים תקציביים מותאמים אישית
 • שליטה משופרת בהוצאות הצפויות
 • קביעת יעדים וביצוע מעקב שוטף לאורך זמן
 • צרכנות נבונה וצריכה מוקפדת
 • ליווי והכוונה במצבים משתנים או בשינויים עתידיים

בעולם בו כל אדם מהווה יחידה כלכלית בפני עצמה ויכול להפוך לעצמאי בהחלטה פשוטה ותוך פחות מיום, המציאות מכתיבה לנו התנהלות כלכלית שונה ומוקפדת יותר ממה שהיה נהוג עד כה. מה גם שהמחירים העולים והשחיקה המתמדת בכוח הקנייה דורשת מאתנו להיות יעילים יותר ולקבל החלטות טוב יותר.

ה

מציאות נכפית עלינו פעמים רבות וגורמת לנו להתמודד עם הלא מוכר, תוך הטלת מלוא האחריות על כתפינו, ולכן נדרשת הפנמה והבנה של התהליך כמו גם לקיחת אחריות של האדם הבודד ושל התא המשפחתי אשר מחייב רצון ללמוד ולהשתפר. רצון זה דורש הבנה שהתא המשפחתי חייב להתנהל כעסק לכל דבר ולכלול בין היתר: בנייה וניהול תקציב, עבודה לפי יעדים, דוחות רווח והפסד וסוג של אסטרטגיה עסקית ומשפחתית.

ייעוץ כלכלי למשפחות

 

בנייה וניהול תקציב משפחתי היא הפעולה הראשונה והעיקרית שתכתיב לנו בהמשך התהליך את היעדים בצורה מציאותית ואובייקטיבית וגם את האסטרטגיה העסקית/ משפחתית. שאלו את הסביבה הקרובה אליכם האם הם יודעים:

 1. כמה הם מרוויחים בכל חודש אבל לא פחות חשוב כמה הם מוציאים בחודש?
 2. האם הם עובדים עם תקציב משפחתי או ישנו ניהול תקציב משפחתי?
 3. על אילו שירותים/ מוצרים הם מוציאים את הסכומים הגבוהים ביותר מהתקציב המשפחתי?

כנראה התשובות שתקבלו נעות בין אלו שיודעים את מרבית המרכיבים, אבל לא מנהלים מעקב שוטף באמצעות תקציב משפחתי ועד לאותם אנשים שמעדיפים לא לדעת או לשמוע את המילים תקציב משפחתי, אנשי ה "יהיה בסדר" ועוד 15 שנה נסיים את המשכנתא ונראה.

המושג – בנייה וניהול תקציב משפחתי – נשמע רחב, גדול ומפחיד יותר ממה שהוא בפועל, לעיתים צריך 10 דקות בשבוע על מנת לחסוך 500 ₪ בשבוע, ללא שום מאמץ מיוחד. לעיתים מחוסר רצון להתמודד עם תקציב משפחתי או רצון לחסוך יותר בצד ההוצאות, ניתן לפנות לחברות אשר מתמחות בכך ויכולות להציג לנו את ההוצאות בצורה אובייקטיבית יותר (עיצוב שיער, מכולת וספא לא נכנס לתקציב המשפחתי ועוד כל מיני שכנועים למיניהם ש"חייבים לחיות!") ולנהל עבורנו תקציב משפחתי.

לאחר בנייה וניהולו השוטף של התקציב המשפחתי, אנו מגיעים לחלק של יעדים ומטרות, כל תא משפחתי צריך להציב לעצמו יעדים ומטרות לתקופות שונות, לדוגמא: טיול של הבן לאחר הצבא, נדרש להתכונן לכך מבעוד מועד ואז להפתיע את הילד עם סכום כסף לא מבוטל שיקרב אותו לדרום אמריקה, שיפור דירת המגורים בעוד מספר שנים שהילדים יגדלו ועוד מטרות ויעדים שונים מגוונים.

נעמוד בקצרה על ההבדל בין יעד למטרה –

יעד – מקום או זמן מדויק הניתן למדידה

מטרה – היעד אותו אני רוצה להשיג

חשוב להזכיר שהיעדים והמטרות חייבים להיכלל בתקציב המשפחתי, כל יעד או מטרה בסעיף נפרד. ניתן כמובן להגיע למצב שישנו יעד ללא מטרה (100,000 ₪ פנויים בתוכנית חסכון למטרה לא מוגדרת).

לאחר קביעת יעדים ומטרות, אנו מגיעים לתוכנית האסטרטגית שתגיד לנו האם היעדים והמטרות אפשריים, גם ברמת תקציב משפחתי וגם ברמת אסטרטגיה עסקית/ משפחתית. חשוב לזכור מהרגע שהחלטנו לנהל תקציב משפחתי אנו מנהלים עסק וכל החלטה צריכה להיות לטובת העסק / המשפחה שלנו, לכן אם ניתוח האסטרטגיה עסקית מעיד שמטרה או יעד שהגדרנו אינו עולה בקנה אחד עם תקציב משפחתי שהגדרנו עוד קודם או אם האסטרטגיה עסקית שהגדרנו, צריך לשקול להחליף או לבטל אותו. להלן דוגמא מאוד פשוטה למצב מעין זה: טיול של חודש בשנה כל שנה למזרח ולסגור את המשכנתא בעוד 7 שנים, יכול מאוד להיות ששתי המטרות מתנגשות ואז צריך לשנות את התקציב המשפחתי או האסטרטגיה המשפחתית ולרוב צריך לבחור מה יותר חשוב לנו – בעל ערך – למשפחה שלנו.

השלבים בקצרה –

 1. ניהול ובניית תקציב משפחתי
 2. הגדרת יעדים ומטרות
 3. הגדרה ובנייה של אסטרטגיה עסקית / משפחתית שתנחה את ותבקר את התהליך

בהצלחה!