ייעוץ כלכלי – בנייה וניהול תקציב

בניית תקציב הוא הכלי הכלכלי החשוב ביותר לכל אדם, עסק או חברה! התקציב מגדיר בצורה ברורה ושקופה את התוכנית העסקית של העסק ומביא את התוכנית העסקית לידי ביטוי בצורה של סעיפי תקציב שונים וסכומי כסף.

בניית תקציב
תקציב לעסק צומח

תקציב הוא תכנון ההוצאות וההכנסות של כל ארגון והוא מבוצע לפני תחילת תקופת התקציב המיועדת (שנה, רבעון ולעיתים אף חודש). בניית התקציב היא צורך קיים לכל אדם באשר הוא, ולאו דווקא לחברות. בין אם מדובר במשפחה, אדם יחיד, עסק, עמותה או מדינה.

כולם עובדים לפי תקציב ועל פי יעדים אותם הגדירו מראש – ראו הרחבה מטה. ישנן מספר דרכים לבניית תקציב והדרך הנקבעת היא הדרך הטובה ביותר שעונה על צרכי הארגון או האדם, כי גם אנשים פרטיים צריכים אסטרטגיה עסקית.

 

דוגמאות למהלכים הדורשים בניית תקציב:

  • חתונה
  • שיפוץ הבית
  • הקמת עסק
  • רכישת דירה
  • לימודים
  • או כל מהלך אשר צפוי להשפיע בצורה מהותית על תזרים המזומנים שלנו ועתיד לקחת זמן וכסף רבים מאיתנו.

[contact-form 8 "Call to Action Telephone"]

עוד קצת על בנייה וניהול תקציב

ניהול תקציב הוא צורך אשר קיים בכל אחד ואחת מאיתנו. אנו רוצים לדעת את מצבנו הכלכלי ואת יכולותינו הפיננסיות לאורך תקופה.

כל אחד מאיתנו עובד עם תקציב בצורה כזו או אחרת. ניתן לראות זאת על פי החלטות כגון: מדוע אנו מחליטים שמוצר יקר לנו מידי? מדוע אנו מחליטים לקנות מוצר כזה ולא אחר? מכיוון שבכל אחד מאיתנו יש את האינסטינקט של הניהולי. לחלקנו ניהול התקציב מגיע בעניין של שניות וקבלת החלטה קרה באותו הרגע ולחלקנו ניהול התקציב מגיע אחרי מחשבה, בדיקה ולעיתים אף התייעצות.

ישנם מצבים שאנו מקבלים החלטה ובדיעבד אנו יודעים שטעינו, גם לכך יש משמעויות בניהול תקציב, מעין סעיף שונות על כל מקרה ("כסף בצד"). ולכן הצורך של ניהול תקציב דורש ניסיון, דורש תשומת לב ודורש לדעת לשאול את השאלות הנכונות.

במצבים רבים אנו מסתכלים על רכישות גדולות כהוצאה חד פעמית – לדוגמא: מקרר, אולם כמה מאיתנו שואלים מדרגת צריכת האנרגיה שלו? לא רבים מאיתנו ולא מספיק, מסתבר שמקרר שרכשנו במחיר זול יחסית, ישלים את הפער בצורה מהירה דרך חשבון החשמל החודשי ולהיפך. לכן ניהול התקציב באופן כללי, הוא אינו פעולה חד פעמית וללא השלכות, אלא פעולה מתמשכת הדורשת בקרה קבועה.

נחזור לשלב בניית התקציב, בשלב בניית תקציב אנו צריכים לתת את תשומת הלב על כל ההשלכות העתידיות של כל הוצאה (כפי שניתן בדוגמת המקרר), זאת בנוסף לתוכניות שלנו לעתיד – מעבר דירה וכו'. כאשר בונים תקציב מסודר מאוד כל לעבור לשלב ניהול התקציב ושמירה על מסגרת תקציב, לכן לעיתים מומלץ להתייעץ בכל הנוגע לבניית תקציב, מספיקה שעה או שעתיים של שיחה בשביל להבין את העקרונות המנחים של בניית וניהול תקציב.

בהצלחה!