ניהול תזרים מזומנים

אחד הגורמים המכריעים והמשפיעים ביותר על מידת הצלחתו של עסק או ארגון הינו ניהול תזרים מזומנים נכון. במאמר הבא נסקור את חשיבותו של כלי ניהול התזרים ואת האופנים בהם יש לנהלו.

מהו תזרים המזומנים בעסק?

תזרים המזומנים הינו דו"ח פיננסי הכולל את כלל התקבולים והתשלומים הנוגעים לבית העסק. נהוג למיין את תזרים המזומנים בהתאם למספר קריטריונים כגון מועד קבלת התקבול, מועד הוצאת התשלום ועוד. לרוב, דו"ח זה כולל הן תקבולים ותשלומים שיתקבלו או הוצאו והן תשלומים ותקבולים עתידיים עליהם ידוע מראש.

מה כולל ניהול תזרים מזומנים?

דו"ח זה הינו כלי עסקי ופיננסי ראשון במעלה אשר מאפשר לבעלי העסק לארגן באופן ראוי את תזרים המזומנים על מנת לאפשר לעסק לפעול באופן תקין מבלי להיקלע למצוקה. כלי זה מאפשר לעסק לתכנן מראש מספר גדול של תשלומים כגון תשלום לספקים, היות והוא מאפשר לראות את תמונת המצב הכוללת ואת הזמנים בהם ניתן לבצע תשלומים ו/או השקעות. כך, ניתן להתכונן מבעוד מועד לתקופות קשות ולהיערך אליהן בהתאם.

מהם התקבולים אותם יש לכלול בדו"ח

ישנם מספר סוגי תקבולים אליהם יש להתייחס בעת ניהול תזרים מזומנים. תקבולים אלו הינם: תקבולים בגין פעילות עסקית אותה ביצע בית העסק, השקעות לטובת בית העסק והלוואות לטובת בית העסק.

מהם התשלומים אותם יש לכלול בדו"ח

על מנת להכין את התזרים באופן מקצועי וראוי כדאי להתייחס לכלל התשלומים הקבועים של בית העסק ובתוך כך גם לחשבון החשמל, חשבון המים, שכר העובדים, תשלומי מס הכנסה, החזר הלוואות, תשלום לספקים ועוד.

החשיבות של ניהול תזרים מזומנים

כלי זה הינו כלי הכרחי לניהול עסק מצליח, היות והוא מחשב מעקב שוטף אחר ההוצאות ואחר ההכנסות של בית העסק, בתנאי שמבצעים אותו בשקיפות מלאה. על מנת לבצע את הדו"ח כהלכה מומלץ להתייעץ עם יועץ עסקי אשר ידע להפנות את תשומת הלב לכל אותם הפרטים אשר ראוי לכלול בדו"ח ואשר ידע לאבחן ולזהות מכשולים ותקלות העולות מן הדו"ח.

בנוסף, היועץ הפיננסי יתאים את מערכת ניהול תזרים המזומנים אל צורכי העסק וכך ימנע בעיות עתידיות וקשיים העלולים לנבוע כתוצאה מניהול שגוי של תזרים המזומנים.

אודות עוז – ייעוץ כלכלי

חברתנו מספקת שירותי אבחון, ניהול עסקי וכלכלי הן למגזר העסקי והן למגזר הפרטי. בין השירותים המקצועיים אותם אנו מספקים ניתן למנות: בניית וניהול תקציבים, בניית תוכנית עסקית, יעוץ בתחום של גיוס הון ועוד.

לקבלת פרטים נוספים ולתיאום פגישה ניתן למלא את טופס יצירת הקשר שבאתר.